W dniach 24 – 31 sierpnia 2020 odbyła się wyprawa wolontariuszy Stowarzyszenia do Włoch. Druhowie z OSP GRS SWPB Województwa Dolnośląskiego, OSP Lubliniec ze Śląska, OSP Komorniki w Wielkopolsce i z OSP GRS SWPB Województwa Wielkopolskiego udali się do Italii w celu pomocy sanitarnej dla naszych przyjaciół i partnerów z tamtejszych rejonów.

Po odebraniu busów z firmy Toyota Dobrygowski i spakowaniu środków ochrony indywidualnej druhowie złożyli raport z gotowości do wyjazdu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, st. bryg. Markowi Kamińskiemu, Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie, bryg. Erykowi Górskiemu oraz Komendantowi Gminnemu Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubinie, dh Grzegorzowi Obara. Bezpośrednio z Komendy Powiatowej PSP w Lubinie udali się w podróż do Włoch.

W Italii środki ochrony osobistej zostały przekazane naszym partnerom, Associazione Nazionale Vigili del Fuoco in Congedo ODV w Anconie oraz żołnierzom z Koła 12 Pułku Ułanów Podolskich w Rzymie. Ponadto wolontariusze mieli okazję zwiedzenia jednostki Straży Pożarnej w Anconie, obejrzenia sprzętu, jakim ta formacja dysponuje, jak również spotkania z Komendantem Straży Pożarnej w Anconie, Mariano Tusa. To tu, na oficjalnym spotkaniu zabrzmiały dwa hymny narodowe, polski i włoski. Zostali również oficjalnie zaproszeni na wydarzenie, planowane w przyszłym roku we Włoszech, związane z rozwojem umiejętności i kwalifikacji strażackich oraz współpracy międzynarodowej. W Rzymie natomiast odbyli spotkanie w Ambasadzie Polskiej we Włoszech z Panią Ambasador, Anną Marią Anders.

Będąc w Italii, druhowie odwiedzili Polski Cmentarz w Loreto, gdzie spoczywają polscy żołnierze, którzy polegli, walcząc o wyzwolenie Włoch, oddali hołd gen. Władysławowi Andersowi oraz jego armii pod Bramą Pamięci w Anconie, zwiedzili Bazylikę Matki Boskiej Loretańskiej oraz zwiedzili Watykan, gdzie pomodlili się przy grobie naszego papieża, Jana Pawła II.

Wyjazd ten nie doszedł by do skutku, gdyby nie pomoc i wsparcie wielu osób. Wszystkim razem i każdemu z osobna bardzo serdecznie dziękujemy: Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, st. bryg. Markowi Kamińskiemu, Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie, bryg. Erykowi Górskiemu, Komendantowi Gminnemu Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubinie, dh Grzegorzowi Obara, lubińskiej Policji, Radnemu Miasta Lubin, Tomaszowi Górzyńskiemu, Zbigniewowi Rosińskiemu, Krzysztofowi Ledwoniowi, Dorocie M. Graniszewskiej, właścicielom firmy Toyota Dobrygowski Lubin, Piekarni Górzyński, Studio Marcos, sklepowi Lewiatan „Kogut” w Krzeczynie Wielkim, grupie „Podlasie szyje charytatywnie”, firmom: Rescue Bag, strefa998, Lightpol, Black Horse, Fresh Esklep, Ślubne Inspiracje s.c. Barbara Pieloch & Halina Chomiak, Świat Drewna Gustavo, Zakład Ogólnobudowlany Joś Maksymilian, Elektrostatyk/Cuso – Outdoor comfort.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *