Z okazji 78. rocznicy wyzwolenia Loreto, Ancony i innym miejsc w regionie Marche, na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Loreto we Włoszech oddano 17 lipca 2022 hołd spoczywającym tu żołnierzom. Oprawiona została Mszę Świętą za poległych, złożono kwiaty, zapalono znicze oraz odmówiono modlitwę ekumeniczną. Organizatorem tych uroczystości była Ambasada Polska we Włoszech oraz Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W uroczystości wzięli udział weterani 2. Korpusu Polskiego oraz Powstania Warszawskiego, burmistrz Loreto, Moreno Pieroni, arcybiskup Loreto, a także przedstawiciele Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Ambasady Polskiej w Republice Włoskiej, w tym Anna Maria Anders, Ambasador RP we Włoszech. Obecni byli również przedstawicie Stowarzyszenia we Włoszech, Caterina Przygrodzka i Marco Ossidi z Jasiem. W imieniu Stowarzyszenia zapalili oni znicze pod pomnikiem.

Po uroczystościach wolontariusze Stowarzyszenia udali się do historycznego Bastion Sangallo na wystawę fotograficzną pod tytułem „Il 2. Corpo Polacco”, przygotowaną w związku z lipcowymi obchodami rocznicy wyzwolenia Loreto. Przedstawiała ona historię 2. Korpusu na 15 planszach. Jej organizatorem była Ambasada w Rzymie i Polski Uniwersytet na Obczyźnie pod patronatem władz Loreto oraz Stowarzyszenie Italo Polish Nuova delle Marche.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.